2007 június 19. | Szerző: DRsz |
Szia Kiss A ! Az ágybavizelés nagyon gyakori próbléma, azt írtad nem történt semmi zavaró a családi életetekben, tehát az otthoni stresszt kizártnak tartod.Lehetséges ,hogy a gyerek húgyuti fertőzést szedett össze, illetve vesepróblémája van.Érdemes mindenképp felkeresni a háziorvost,ha ez sem vezet eredményre akkor el kell beszélgetni a gyerekkel nem-e bántja, foglalkoztatja valami próbléma, esetleg az iskolába érte valami atrocítás.Üdv
Pár mondat erejéig ismertetném veled a kórképet.
Pszichés vagy szervi okok?
Megkülönböztetünk organikus, azaz szervi eredetû, és nem organikus, azaz fõként pszichés eredetû bevizelést. Azért fontos ezeknek az elkülönítése, mert ez határozza meg a további teendõket. A differenciáldiagnózis (elkülönítés) az urológus és nefrológus (vesebetegségekkel foglalkozó orvos) feladata. Vizeletvizsgálat, vese és gerinc röntgen alapján lehet a szervi eredetet igazolni vagy kizárni.
Az organikus eredetû enurézis kezelése elsõsorban a fent említett urológus és nefrológus tevékenységi körébe tartozik, míg a nem organikus esetekben általában gyermekpszichológiai, gyermekpszichiátriai kezelésre kerül sor.
Elsõdleges és másodlagos enurézis
Abban az esetben, ha a gyermek 4-5 éves koráig soha nem volt legalább fél éven keresztül szoba, ágytiszta, primer, azaz elsõdleges formáról van szó. Ha volt a gyerek életében olyan, legalább féléves idõszak, mikor tudta tartani a vizeletét, szekunder, azaz másodlagos enurézisrõl beszélünk. Ez a megkülönböztetés is a teendõk meghatározása miatt fontos.
A primer enurézis fennállhat a hólyag kapacitásának elégtelen volta, vagy a vizeletürítésben résztvevõ agyi központ, illetve idegpályák éretlen volta esetén, valamint nem megfelelõ szobatisztaságra szoktatás következtében.
A hólyagfunkció akaratlagos szabályozása tanulási folyamat eredménye. A megfelelõ szobatisztaságra szoktatás (toaletttréning, kondicionálás): mikor a szülõk (anya) elérkezettnek látják az idõt, (képes a gyermek az együttmûködésre, tud valamennyire uralkodni a záróizmain, tudja jelezni valamilyen módon szükségletét) leveszik a gyerekrõl a pelenkát és elkezdik egyre nagyobb rendszerességgel bilire ültetni. Próbálják megértetni vele, hogy szeretnék, ha ebbe végezné dolgát. Ha ez sikerül, azonnal megdicsérik, mosollyal jutalmazzák, ami a helyes viselkedés pozitív megerõsítése. A szülõk másik elvárása, hogy a nadrág száraz maradjon. Siker esetén ezt is örömmel nyugtázzák, ami további megerõsítés a gyerek számára.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: